Az els Szulejmn nev szultnt a trk trtnetrk nem veszik szmtsba: a Timur ltal legyztt I. Bajezid Szulejmn nev fit ugyan uralkodnak kiltottk ki, de Msza nev btyja legyzte s kivgeztette, ksbb vele ugyanezt tette testvre, Mehmed szultn. A szultni csaldban az ilyen vres belharcok elkerlse rdekben ezutn az j szultn uralkodsnak kezdetn gyakran kivgeztette sszes testvrt, azaz potencilis rivlist. A legkirvbb eset 1595-ben trtnt, amikor III. Mehmed egyszerre 16 testvrnek kldte meg a selyemzsinrt.
Az 1494-es szlets Szulejmn a „vitz” jelzvel illetett I. Szelim szultn (ur. 1512-1520) fia volt, aki nyolcves uralkodsa alatt meghdtotta a teljes Levantt s Egyiptomot is. A herceg mr apja letben tehetsges vezetnek bizonyult, miutn Szelim kinevezte t Magnzia kormnyzjnak; 1520-ban aztn Szulejmn a trnt is megszerezte, s nekiltott vilghdt tervei megvalstshoz. Mg apja s nagyapja a rgi kudarcok emlke miatt bkben lt Magyarorszggal, a fiatal szultn gy vlte, hogy az egykor Hunyadi Jnos ltal vdelmezett kirlysg elleni hbor mr nem jelenthet kockzatot szmra, ezrt belefogott a Duna vlgynek meghdtsba.
Szulejmn 1521-ben hadat zent II. Lajosnak (ur. 1516-1526), s az v sorn elfoglalta a magyar vgvrrendszer legfontosabb pontjt, Nndorfehrvrt. A kvetkez vekben a szultn kisebb vrvvsokkal s betrsekkel elksztette a dnt csapst, mikzben – elsknt az oszmn vezetk kzl – bekapcsoldott az eurpai diplomciba. Szulejmnnak kapra jtt, hogy I. Ferenc francia kirly (ur. 1515-1547) segtsgre szorult a Habsburgok elleni kzdelemben, gy aztn az Oszmn Birodalom szvetsgre lpett Franciaorszggal, kapcsolatait pedig rgyl hasznlta fel eurpai hdtsaihoz. A diplomcia fonksgt mutatja, hogy Szulejmn egy idre a ppai hatalommal is egy oldalra kerlt, holott 1522-ben meghdtotta a Johannita Lovagrend kezn lv Rodosz szigett.
Szulejmn aztn a Habsburgok elleni kzdelem jegyben 1526 sorn vgzetes csapst intzett Magyarorszg ellen, s a mohcsi tkzetben dnt gyzelmet aratott II. Lajos felett. Br a Jagell-uralkod halla megneheztette a kirlysg hbri alvetst, Szulejmn a kvetkez vekben a maga hasznra fordthatta Habsburg Ferdinnd (ur. 1527-1564) s Szapolyai Jnos (ur. 1526-1540) trnharct, Bcs 1529-es ostromnl viszont kudarcot vallott a hsiesen vdekez Niklas von Salm ellen. A szultn a rivlis magyar kirlyok kzl a gyengbbik – Szapolyai, majd annak fia, Jnos Zsigmond (ur. 1540-1570) – oldalra llt, s az rks Tartomnyok elterbe szortotta vissza a Habsburgokat, kzben pedig a stratgiai szempontbl kulcsfontossg terleteket – az orszg kzps rszt – kzvetlen oszmn uralom al helyezte.
Miutn a kt kirlysg szmos alkalommal – pldul az 1538-as vradi bke, vagy az 1547-es nyrbtori egyezmny megktsvel – megksrelte az sszefogst, a szultn a ksbbi hadjratok sorn – pldul 1543-ban, 1552-ben s 1566-ban – mindinkbb kiszlestette a Hdoltsgot: Szapolyai halla utn egy vvel csellel elfoglalta Budt, majd tbbek kztt Visegrd, Fehrvr, Szolnok, Temesvr s Pcs is trk kzre kerlt.
Mindazonltal Szulejmn terveiben Magyarorszg nem jtszott kzponti szerepet, hdtsai az oszmn uralom stabilizlst s a nmet terletek elleni dnt csaps elksztst szolgltk, emellett a szultn megelgedett a keleti kirlysg – a ksbbi Erdlyi Fejedelemsg – hbri alvetsvel. Hadjratai dnten a Habsburgok ellen, vagy hbresei megbntetsre irnyultak, f cljt, Bcs elfoglalst azonban nem rhette el, mivel 1529 utn nem kockztatott meg egy jabb ostromot. Szulejmn Magyarorszgon szembeslt elszr azzal, hogy az Oszmn Birodalom elrte akcirdiusznak hatrt; ltta, hogy az ettl nyugatra s szakra fekv vrak meghdtst a trk hbors szoksok – a seregek tavasszal indultak el Rumlibl, s sz vgn mr vissza is trtek oda – mr nem teszik lehetv.
Kevsb nyilvnval mdon ez a problma a Kzel-Keleten is megjelent, ahol Ibrahim nagyvezr 1533-ban dnt gyzelmet aratott a perzsa sah ellen, majd meghdtotta a mai Irak terlett, s kiterjesztette a birodalom hatrait egszen a Perzsa-blig. Emellett Szulejmn hadvezrei folytattk Szelim megkezdett hdtsait is, s egszen Algriig trk fennhatsg al vontk az szak-afrikai partvidket, mikzben a szultni flotta hegemnit ptett ki a Fldkzi-tengeren. Ezzel a teljestmnnyel az Oszmn Birodalom hdtsainak cscspontja Szulejmn uralmhoz ktdtt, a ksbbi uralkodk pedig mindinkbb vdekezsre knyszerltek az eurpai hatalmakkal, elssorban a Habsburgokkal szemben.
Br Szulejmn a magyar npi emlkezetben elssorban a krunkra vgrehajtott hdtsok rvn maradt meg, valjban rendkvl sokoldal s tehetsges uralkodnak bizonyult, aki minden tren prosperitst hozott az Oszmn Birodalom szmra. A szultn az lland hbork mellett a trvnyhozsra is klns gondot fordtott, lerakta az oszmn jogrend alapjait, mikzben megreformlta az adztatst s a kzigazgatst is. Szulejmn kormnyzsa fordulatot hozott az Oszmn Birodalom szmra, miutn volt az els uralkod, aki a nomd alapokra ptkez, nmagt a hdtsok segtsgvel eltart katonallam helyn egy centralizlt monarchit akart ltrehozni.
A szultni trvnyek fellendtettk az ipart, hatalmas bevteleket eredmnyeztek a kereskedelemben, mikzben a fejldst a fnyz konstantinpolyi ptkezsek, a birodalmon belli infrastrukturlis beruhzsok s az iskolaalaptsok is demonstrltk. Nem vletlen, hogy Szulejmn uralma az oszmn mvszetben is aranykort hozott – maga a szultn is tehetsges klt s aranymves volt –, gy aztn a szultnt a trk np mint trvnyhozt rizte meg emlkezetben.
A 46 ven keresztl uralkod Szulejmn vgl ppen Magyarorszgon, a Habsburgok ellen vezetett sokadik hadjrata sorn vesztette lett. Miutn hbrese, Jnos Zsigmond segtsget krt I. Miksa ellen (ur. 1564-1576), a Porta az 1566. vre hadjratot hirdetett Magyarorszg ellen, a 72 ves Szulejmn pedig ragaszkodott ahhoz, hogy a hbort szemlyesen vezesse. Az oszmn sereg a nyr folyamn ostrom al vette Szigetvr erdjt, az ids uralkod pedig nhny nappal a vr elfoglalsa eltt, szeptember 6-n elhunyt.
Br a Zrnyi Mikls hadvezrnek emlket llt Szigeti veszedelem cm eposz nyomn elterjedt a legenda, miszerint a szultn a vrkapitny kardjtl esett el, a valsgban vgelgyenglsben, vagy a trk tborban pusztt jrvnyok miatt halt meg. Mivel az ostromlk morljt a hallhr slyosan rombolta volna, a dvn – szultni haditancs – egszen a hadjrat vgig eltitkolta azt, s csak Konstantinpolyban hozta nyilvnossgra. A trnt hamarosan II. Szelim (ur. 1566-1574), Szulejmn egyetlen fia foglalta el, akinek zavartalan rklse rdekben az elz szultn korbban valamennyi gyermekt meggyilkoltatta; a trkk ltal „korhely” jelzvel illetett Szelim uralkodsa viszont mr stagnlst hozott, az t vvel ksbb vvott vesztes lepanti tengeri csata pedig hanyatlssal fenyegette a fnykort l birodalmat.
1566. szeptember 6-n hunyt el I. Szulejmn (ur. 1520-1566), az Oszmn Birodalom egyik legjelentsebb szultnja, aki hossz uralkodsa sorn megszerezte a fldkzi-tengeri trk hegemnit, megsemmistette a kzpkori Magyar Kirlysgot, s dnt veresget mrt a perzskra is. Br a magyar trtnelemben Szulejmnnal kapcsolatban elssorban a hdt alakja maradt fenn, regnlsa gazdasgi s kulturlis szempontbl is a birodalom fnykora volt.
|